2014. július 31., csütörtök

Kirándulás Grubenből a Zedlacher Almhoz


A Kelet-Tiroli Matrei a Hohe Tauern Nemzeti Parkban fekszik. A település nagyszerű kiindulópont a környék hegyeinek és látnivalóinak bejárásához. Tőle északra találjuk a mindössze 36 fő lakta Grubent, amely 1164 méteren fekszik. Innen indul az 1865 méter magasságban lévő Zedlacher Almhoz a kirándulóút. A jelzetlen út a csupán nyaranta lakott faluhoz visz, így végig kiépített, széles, traktorral járható. A közel három órás, 700 méter szintkülönbséget leküzdő túra egy irányban csupán 6 km hosszú, azonban felfelé és lefelé is megerőltető. Miután felmásztunk a meredek hegyoldalban, visszafelé a csúszós, köves utakon kell újból órákon át ereszkednünk. A látvány, a környezet, és a feledhetetlen alpesi táj azonban megéri a szenvedést! A települést elhagyva a Tauerntal mentén kezdjük az emelkedést. Mellettünk fenyőerdők, sziklás dombok és alpesi rétek váltakoznak. Később is több patak csobog le a hegyről, amelyek kristálytiszta vize iható. A szakadékban tehenek legelnek, mindenhol vízesések, és olvadó hósapkák vesznek körül. 




A Hohenwerfeni vár / Festung Hohenwerfen

A vár
A Salzach-folyó völgyében emelkedik a Hohenwerfeni vár, amely egy sziklaoromra épült. A csipkés, soktornyos épület a magasban trónolva igazán lenyűgöző látvány. A sűrű fenyőerdővel körülvett fehér erődítmény legfelső udvarába siklóval jutunk fel. A várudvarban büfé, ágyúk és középkori mesterségeket bemutató, korabeli ruhába öltözött emberek várnak. Naponta többször vadász madarakat is röptetnek a látogatók szórakoztatására.

A vár vezetett túra keretében látogatható, amelyen mindenképpen érdemes részt venni, hiszen csak így tekinthető meg a harangtorony lenyűgöző panorámája. A magasból elénk tárul a várudvar, a folyóvölgy és környező, szürke hegyormok. Ezen kívül egy díszes kápolna, a kínzókamra, tűzoltó kocsi kiállítás, fegyver- és páncélkiállítás, illetve néhány bútorokkal szépen berendezett szoba tekinthető meg.
A lélegzetelállító panoráma
A várudvar a hegyekkel 
A várudvar a harangtoronnyal




























2014. július 30., szerda

Karrenbahn Dornbirn

Dornbirn közelében emelkedik a Karren nevű hegy, amelyre felvonó szállítja a természetbe vágyókat. A kényelmes kabinokból már út közben is csodás panorámát élvezhetünk a Bódeni-tóra (Bodensee) és partjára, jó idő esetén pedig a Rajna völgyére, Németországra és az Appenzzelli hegyekre. A felvonó 5 perc alatt teszi meg az 512 méter hosszú utat. A 976 méterem magasságba érkezve egy nagy méretű üvegablakokkal felszerelt Panorámaétterem vár ránk. Az épület mellett panorámateraszról pillanthatunk le a mélybe. A magasból több jelzett kirándulóút is indul a környék látnivalóihoz. A családosoknak ideális a felvonó aljához vezető 1,5 órás séta, de elugorhatunk a szomszédos Rappenlochschluchtba is.

Kilátás a kabinból esős időben
A Panorámaétterem
Látkép a panorámateraszról a Bódeni-tóra




A Hittisaui uszoda / Freibad Hittisau

Az osztrák hegyi strandok először furcsa látványnak tűnhetnek a tavakhoz, folyókhoz és lapos tájhoz szokott magyar szemnek, ami a strandot minimum 30 fokos hőséggel asszociálja. Ausztria hegyvidékén a nyitott strandok azaz Freibadok 20 C fok környéki víz és levegő hőmérséklet mellett is működnek. A hatalmas hegyek közötti völgyek alkalmasak a medencék építéséhez, amelyet a helyiek és a turisták egyaránt élvezettel használnak. 


A Hittisauban található Freibad idilli környezetben fekszik - hatalmas hegyvonulatok által övezett zöld rétek közepére épült. A fenyvessel és hegyi patakkal övezett fürdő területén kis mérete ellenére több úszómedence, csúszda, gyerekmedence és strandröplabdapálya is található. 

A Sibratsgfälli sajtüzem / Sennerei Sibratsgfäll

A Bergkäse
Ausztria nyugati részén, főként Tirolban és Vorarlbergben találkozhatunk olyan kisméretű üzemekkel, ahol a tejet helyben feldolgozzák. Ezeket nevezik németül Sennereinek. A tejfeldolgozó üzemek sokszor méretükből adódóan családi vállalkozások, a tevékenység pedig iskolai keretek között sajátítható el. Az üzemekbe a teheneket tartó parasztok szállítják a tejet, amelyből később többféle sajt, túró, vaj és joghurt készül. 

A Bregenzerwaldban található Sibratsgfälli Sennereiben kizárólag sajtokat állítanak elő. A folyamat során két fő termék készül, amelyek állagukban és méretükben is különböznek. A hegyi sajtok íze egészen egyedülálló, így ha erre járunk mindenképpen érdemes betérni be egy sajtboltba vagy Sennereibe megkóstolni a Bergkäset! 
Kicsi az üzem, de professzionális

A sajtraktár

Alplochschlucht és Rappenlochschlucht Dornbirn

Közép-Európa egyik legnagyobb szurdoka Dornbirn közelében található. A településről indulva a Gütle nevű kiindulópontot kell keresni, ahol parkolót is találunk. Innen gyalogosan indulunk a sűrű erdőbe. Nemsokára a folyóhoz, és a zubogó vízesések és vízlépcsők gyűrűjében álló hídhoz érkezünk. Miután átértünk a túlpartra, a padokkal szegélyezett ösvény a békésen csordogáló patak partján vezet tovább. Az erdő észrevétlenül sötét lesz, és hirtelen mindent belep a zöldellő moha.

Moha mindenütt
Újabb vízesés és gyaloghíd vezet át a már erőteljesebben folyó patakon. A pallókon vezető kirándulóút itt egy részen a sziklafalba ékelődik. A fölénk tornyosuló hegyormok között körülbelül 10 perces sétával érjük el a Rappenlochschlucht nevű hasadék óriási bejáratát. A képződmény a sötét lyuk gyomrába besétálva volt lenyűgöző igazán, ám 2011-ben részben beomlott, így a 2013-ban átadott új sétaút ma már megkerüli a szakadékot.

A Rappenlochschluchtbe vezető út
A hegyoldalban haladó úton hamarosan rátérünk a Staufensee-hez vezető útra. Az ösvény továbbra is látványos, így érdemes folytatni a sétát. További néhány perces gyaloglással érjük el a hegyek között megbúvó tavat, amely valótlanul békés látványt nyújt a forrongó patak után.

A Staufensee
A tó déli oldalán található az 1899 óta működő Ebensand Vízerőmű (Laufkraftwerk Ebensand), amely ma már teljesen automatizált. Közvetlenül a Staufensee végében kezdődik a rendkívül szűk és látványos Alplochschlucht, amelyet magas vízállás esetén - főleg tavasszal - le szokták zárni. Az újabb szurdokból kiérve a Schmitte buszállomás vár ránk, ahonnan kényelmesen visszautazhatunk a Gütle megállóhoz.

2010-es videó a Staufensee melletti vízesésről:


2010-es videó a Staufensee és Rappenlochschlucht közötti ösvényről, a végén látható a Rappenlochschlucht is még a leomlás előtt: 



A Lingenaui mészkőteraszokat bemutató tanösvény - Quelltuff Naturlehrpfad Lingenau

Változatos mészkőformátumok
Vorarlberg egyik legkülönlegesebb látnivalója a Bregenzerwald-i Lingenau közelében fekvő mészkőteraszokat bemutató sétaút. A településre érve még semmi sem látszik a természeti csodából. A Szent Anna kápolnától (St. Anna Kapelle) aszfaltút vezet a városka mellett rohanó patak medréhez. A mesés rétek és békésen legelésző tehenek között leereszkedve néhány száz méter után elénk tárulnak a sárga, szürke és fehér színekben játszó sziklafalak. A változatos formájú mészkőlerakódásokon lankadatlanul folyik, csöpög a víz. Az ösvény nagyszerűen kiépítve, hidakkal, pallókkal, lépcsőkkel várja a kirándulni vágyókat. A bárki által könnyen teljesíthető, fél-egy órás séta garantáltan maradandó élmény! 

A tanösvény pallói

2014. július 28., hétfő

A Lammerklamm


Kilátás a hídról a szurdokra

A völgy












Ausztria egyik festői szurdokvölgyét, a Lammerklammot, a Lammer-folyó vájta évezredekkel ezelőtt a puha mészkőbe. A rettentő vékony hasadékban kiépített út a víz közelében, a sziklafalban halad. A Klamm elején és végén is parkoló és bejárat is található, azonban az ösvény könnyedén végigjárható oda-vissza egy óra alatt. A folyó sebesen zúg végig a rövid szakaszon hatalmas robajt csapva, miközben mellettünk félelmetes sziklafalak emelkednek. A szakadékon egyszer át is kelünk, azonban további izgalmakat csak némi lépcsőzés okoz. A kanyon legfelső része az úgynevezett Sötét szurdok (Dunkle Klamm), amely a sziklák közé vezet be minket. Itt valóban alig van fény, így megfigyelhetjük a zubogó víz által benedvesített falakon játszó árnyakat. A Klamm aljában éttermet is találunk ha megéheztünk a séta során.

A Sötét szurdok mohás falai 

A festői Lünersee és a Lünerseebahn

A Lünersee madártávlatból
Alpesi flóra
Az osztrák-svájci határ közelében, Bludenztől 18 km-re található a hihetetlen színű Lünersee. A türkiz és mélykék minden árnyalatában játszó mesterséges tó hatalmas hegycsúcsok ölelésében fekszik 1979 méter magasságban! A sziklaormon ülő állóvízhez a Lünerseebahn nevű felvonóval juthatunk fel. A magasban egy panorámateraszos étterem fogad (Douglas Hütte), ahol kellemes környezetben, finom ételek társaságában élvezhetjük a hegyi levegőt és a csodás látványt. A környéken rengeteg kirándulóút is vár ránk, a tó 2,5-3,5 óra alatt kényelmesen körbejárható a jó minőségű, széles, murvázott úton. Amennyiben nagyobb kihívásra vágyunk, meghódíthatjuk valamelyik kétezer méter fölött fekvő Hüttét, alpesi tavat, vagy hegycsúcsot. Akármerre is indulunk, a csipkés hegyek, változatos sziklaformátumok, nyári hófoltok és alpesi növények látványa biztosan elkápráztat.  

Séta a tó körül

Hallstatt és a Hallstatti-tó / Hallstatt und der Hallstätter See

Hallstatt kisvárosa a Hallstatti-tó partján
A Dachstein-hegység lábánál fekvő álomszép Hallstatt Ausztria egyik leggyönyörűbb települése. Az elzárt kisvárost egy alagút, a hegyek és a víz választja el a külvilágtól. A jégkorszaki Hallstatti-tó partjára épült település fából készült házai a hegyoldalban trónolnak. Minden ablak és erkély ontja a megannyi színes virágot. A mélykék tó partján árnyas sétány vezet végig, a vízen pedig hajókázni is lehet. A település a sóról kapta a nevét, itt található a világ legöregebb sóbányája (Salzwelten Hallstatt) is. Az ódon lépcsőkön felmászva a település gótikus templomához érkezünk, ahonnan gyönyörű kilátás vár ránk. A tradicionális sírkertben egy kifehérített, díszített emberi csontokkal teli mauzóleum (Beinhaus) is megtekinthető. Mivel a temető túl kicsinek bizonyult, a halottak névvel jelzett csontjait tíz évente kiássák, és ide szállítják végső nyughelyükre. A város egyetlen főutcáján végigsétálva a mesebeli főteret és a Római katolikus templomot is megtekinthetjük. A hegyoldalba felmászva a házak mögött aláhulló vízesés vár ránk. A település a Salzkammerguti Kultúrtáj tagjaként a UNESCO világörökség részét képezi.

A Hallstatti-tó
A főtér
Kilátás a sírketből

2014. július 24., csütörtök

Salzburg: Mirabell kastély és kert / Schloss Mirabell und Mirabellgarten

A Rózsakert és a Salzburgi Vár
A lenyűgöző szépségű, és lélegzetelállító panorámát nyújtó Mirabell kastély és kert Salzburg Óvárosában, a Salzach-folyó túlpartján helyezkedik el. A csodásan rendben tartott, minden nap ápolt park virágágyásai tavasztól őszig színpompásan virítanak. Rózsakertek, kőkaspókba ültetett egynyári növények, centiméter pontosan megnyírt fű és sövény, formákat mintázó ágyások, hűsítő szökőkutak, ez a Mirabell kert. A park szépsége mellett szinte elveszik a szerényen meghúzódó kastély épülete, amely termei szintén látogathatóak. A kert hátterében a Salzburgi vár trónol, amely csodás hátteret ad a pompás parknak. 

Színpompa
A Mirabell kastély előtti ágyások

A Salzburgi Dóm és a Dómmúzeum / Salzburger Dom und Dommuseum

A Salzburgi Dóm a várból
A kupola és a tornyok kiemelkednek a házak közül
A Salzburgi Dóm a város egyik meghatározó jelensége, és egyben Salzburg legimpozánsabb temploma. A 700-as évekből származó templom többször megrongálódott és leégett, azonban a XVII. században barokk stílusban épült újjá, és jelenleg is szépen renoválva várja a látogatókat. A templom egyszerű, szürkésfehér falai az Óváros közepén trónolnak. A kupola és a két torony az épületek fölé magasodnak. A belső tér meghatározó színe szintén a fehér, amelyet fekete vonalak és színes freskók tesznek érdekesebbé.

A kupola belseje
A belső tér a Dómmúzeumból  
A Dómmúzeumban a kincstár értékes relikviáit tekinthetjük meg. Különösen látványosak a különböző színű, díszítésű és hosszúságú rózsafüzérek.

Rózsafüzérek

Salzburg: A Szt. Péter apátság, temető és a katakombák / Stiftskirche St. Peter, Petersfriedhof und die Katakomben

A Szt. Péter temető sírjai
A Katakombák
A Szent Péter temető a Festung Hohensalzburg és a Salzburgi Dóm között helyezkedik el, így az ösvényeken sétálgatva mindkét épület látható. A gyönyörű, virágokkal beültetett sírok tradicionális fejfákkal kiegészítve igazán csodás látványt nyújtanak. A sírkert eredete a 700-as évekig nyúlik vissza. A kerthez tartozik a méretes Szt. Péter apátság is, amely a temető szélén emelkedő sziklába vájt Katakombákból csodálható meg teljes pompájában. A korai kereszténység idejéből származó vájatokba fel is mászhatunk, csupán néhány lépcsőfokot kell leküzdenünk. A sziklakápolna kis ablakaiból nagyszerű a panoráma a temetőre, a Szt. Péter apátságra, és az Óváros közeli épületeire. 

Háttérben a Salzburgi Dóm
Háttérben a Salzburgi Vár

A Salzburgi vár / Festung Hohensalzburg

A vár látványa éjjel és nappal is lenyűgöző

A várbelső
Salzburg városképét egyértelműen a magasan trónoló Festung Hohensalzburg határozza meg. A fehér épület egy méretes, fallal körülzárt erődítmény, amely nem csak gyalog, hanem kötélvasúttal is megközelíthető. Ez utóbbit igénybe véve megkíméljük magunkat a lépcsőzéstől. A magasba felérve csodás panoráma tárul elénk - teljes egészében megtekinthető a Salzburgi Dóm, és az Óváros, illetve a várost övező hegyek a háttérben.

Az 1077-ben épített Salzburgi várban ma már minden látogatható. A bevehetetlen erőd széles utcáin sétálgatva sörözőket, éttermeket is találunk. Az udvarban kutak, kápolna és bástyák váltják egymást. A hercegi szobákon, kínzókamrán, a gótikus orgonán és a Vármúzeumon kívül érdekes a Marionett bábukat bemutató kiállítás (Welt der Marionetten - Marionettenmuseum) is, ahol az igényesen elkészített, nagy méretű babák közül egyet mi is megtáncoltathatunk. A vár megtekintése után érdemes gyalogosan leereszkedni a Szent Péter temetőhöz és a Katakombákhoz.

Látkép az Óvárosra a várból
Kán-kán babák a Marionett Múzeumban
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...